כתב תנועה

בשנת 2008 הוזמנה האמנית שרון לוקהרט לבקר בתל אביב על מנת לחקור אפשרות של שיתוף פעולה תרבותי בין תל אביב ללוס אנג’לס, על ידי שותפות תל אביב/לוס אנג’לס (יוזמה משותפת של הפדרציה היהודית של לוס אנג’לס ועיריית תל אביב).

במהלך ביקורה בארץ הגיעה לוקהרט גם למשכנה של קרן נועה אשכול לכתב תנועה בחולון. לוקהרט ניהלה מחקר בארכיונים של הקרן ועקבה אחר פעילות של קבוצת רקדנים שממשיכה את תיווי התנועה של אשכול ומשמרת את המורשת שלה.

נועה אשכול הייתה כוריאוגרפית, תיאורטיקנית של תנועה, מורה ויוצרת מחול ואמנית טקסטיל. יחד עם האדריכל מיכאל וכמן היא יצרה את כתב התנועה אשכול-וכמן לרישום תנועה.

האותיות של הכתב הזה הן סמלים ומספרים המייצגים את היחסים בין אברי הגוף בתנועה ובמרחב, והוא יצר שיטה חדשה שבכוחה לבטא כל תנועה אפשרית של הגוף.

שרון לוקהרט בוחנת את תפישתה של אשכול את הריקוד כשפה, את המימדים המרחביים של התנועה ואת שכלול כתב התנועה על ידי אשכול והתלמידים שלה.

האמנית שרון לוקהרט יצרה, יחד עם חברי “קרן נועה אשכול לכתב תנועה” המוקדשת לשימור מורשתה של נועה אשכול, עבודת וידיאו שמוצגת במרכז התערוכה: על מסכים גדולי מימדים מוקרנים סרטים של רקדנים שרוקדים כשבקרע שטיחי הקיר של אשכול.

התערוכה הוצגה בו זמנית במרכז לאמנות עכשווית בתל אביב ובמוזיאון ישראל בירושלים, שם היא מוצגת עד אמצע אפריל.

בתערוכה במוזיאון מוצג מיצב קולנועי של חמישה ריקודים ותשעה שטיחים של נועה אשכול, צילומים שמייצגים מודלים כדוריים שאשכול עיצבה כדי להמחיש את התנועות של חלקי הגוף השונים ומבחר שטיחי קיר שאשכול עיצבה ושחוברו מאוחר יותר על ידי רקדנים וחברים שלה.

מתוך אתר מוזיאון ישראל